Barbara Prądzyńska
Aktorka, performerka, twórczyni i pedagożka teatralna, animatorka kultury działająca w kontekstach społecznych.
Absolwentka Filologii Polskiej i Teatrologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2004) oraz Pedagogiki Teatru w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (2018).
Współzałożycielka Fundacji Art Junction (2015).
Wieloletnia aktorka Teatru Biuro Podróży (1995-2015). Studentka i aktorka teatru Derevo (1997-1999). Współpracowała z teatrami: Apart, Usta Usta, Circus Ferus, teatrem Y, Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Barrevoet (Holandia), Grotest Maru (Berlin, Niemcy), Sco (Praga, Republika Czeska), Lapushkin Theatre (Rosja/ Niemcy), El Centauro Mecanico (Meksyk), Teatro Titeres 4Caminos (Hiszpania) oraz z Aleksiejem Merkushevem (Rosja/ Niemcy), Edit Kaldor (Węgry/ Holandia), Atsushim Takenouchi (Japonia), Cristiną Maldonado (Meksyk). Twórczyni teatralnej grupy kobiecej Fractale (2002-2012), teatru Canoa działającego w Meksyku i w Polsce (od 2002), Trenprojekt realizującego projekty arystyczno-społeczne w Meksyku (2012), The Garden Project (Berlin 2009-2012).
Instruktorka szeregu warsztatów dla aktorów, tancerzy, amatorów, dzieci i młodzieży w Polsce, Luxemburgu, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Meksyku, na Kubie, w Indiach, w Palestynie, w Turcji, w Gruzji; przez kilka lat współpracująca z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu – cykl zajęć teatralnych kończonych spektaklami w przestrzeniach nieteatralnych (2005-2010); wykładowczyni w Art of Voice Studio w Poznaniu (2010-2017) oraz w Studium Aktorskim STA w Poznaniu (2013-2017).
Od lat zaangażowana w pracę artystyczną w kontekście społecznym m. in. z mniejszościami etnicznymi, uchodźcami, migrantami romskimi, z więźniami i więźniarkami, dziećmi z rodzin zastępczych, dziećmi w szpitalach, dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnością, seniorami, w związku z przemocą wobec kobiet. Współzałożycielka Fundacji Art Junction (2015), zajmującej się projektami społeczno-kulturalno-artystycznymi w Polsce i na świecie, przede wszystkim w obszarze wielokulturowości i tolerancji na innych.
Autorka i redaktorka książki „Inny Meksyk. Opowieści zapatystów”, Bractwo Trojka 2014.